Faculty/Staff

Athletics Department

Thomas Gammerdinger, Dept Chair


Amaro, Ray
Teacher-Physical Education, Head Wrestling Coach, Assistant Football Coach, Freshman Baseball Coach

Gym

Amy, Joshua
Teacher-English, Assistant Coach Football

Room 110

Ashton, Susan
Teacher-Mathematics, Head Cross Country Coach (Boys/Girls), Head Track Coach (Girls), Volleyball (Freshmen)

Room 117

Barber, Oakley
Teacher-Social Studies, Department Chair - Social Studies, Head Tennis Coach

Room 137

Bernard, Brad
Teacher-Social Studies, Assistant Coach Football, Girls Track (Freshmen)

Room P-9, Field House

Brodbeck, Amy
Teacher - English, Coach Varsity Volleyball, Assistant Coach Track (Girls), Girls Basketball Coach (Freshmen)

Room 110

Campbell, Lorie
Teacher-Physical Education, Coach - Varsity Girls Basketball

Gym

Fuentes, Daniel
Teacher-Spanish, Head Coach Varsity Boys Basketball

Basketball Office

Gammerdinger, Thomas
Athletic Director, Head Football Coach

Field House

Grant, Brandon
Teacher-Social Studies , Head Baseball Coach, Assistant Football Coach, Coach Boys Basketball (Freshmen)

Portable P-14, Field House

Searle, Nancy
Teacher - Health, Director - Blue Brigade, Assistant Coach Girls Varsity Soccer

Portable P-10

Houston, Jarred
Teacher-Special Education (SCORES), Assistant Coach Football, Head Coach Boys Track

Room P-4, Field House

Johnson, Matt
Trainer - Athletics

Field House

Kehn, Carly
Teacher-Mathematics, Assistant Coach-Volleyball, Basketball & Softball

Portable P-12

Martin, Nick
Latin, Boys' Soccer

Room 163

Nitardy, Nancy
Project Advantage College Counselor, Golf Coach

Room 130

Northcutt, Nikki
Teacher-English, Assistant Coach Volleyball (Junior Varsity)

Room 107

Purkiss, Christopher
Teacher, SCORES & Twilight Assistant Coach, Tennis Faculty Sponsor, Ultimate Frisbee Club

Portable P-4

Rudy, Jeff
Associate Director of Bands, Swimming Coach (Boys & Girls, Varsity)

Band Hall (FA-5), Piano Lab (FA-1)

Salazar, Richard
Special Education, Asst. Wrestling and Asst. Softball

Room 138-B

Searle, Steve
Teacher-Mathematics, Football and Baseball (Junior Varsity) Coach

Portable P-13, Field House

Shaw, Carlin
teacher-Special Education, Assistant Coach Basketball (Boys)

Room 149

Career & Technology Department


McCallum CTE Department


Carroll, Tim
Teacher - Career and Technology

Room 129

Hernandez, James
Teacher- CTE Graphic Design

Room 153

Rudy, Johanna
Teacher Assistant - Delta Program

Room 155

Walker, Larry
Dropout Intervention & Delta Lab

Room 155

McLaughlin, Michael
Teacher-Career & Technology

Room 127

Moyers, Audrea
Teacher, Department Chair - Career & Technology, Robotics Team

Room 151, Room 160

Rogers, Ken
Career & Technology Faculty, Cinematic Arts Faculty

Toom 110 (Lab)


Dance Department


Murray, Rachel
Teacher - Fine Arts, Dance, Speech

Black Box, Field House, Portable P-6

Uehara, Natalie
Director of Dance

Black Box

Foreign Language Department

Nick Martin, Dept Chair


McCallum Foreign Language Department


Altamirano-Cancino, Telvi
Teacher - Spanish

Room 166

Fuentes, Daniel
Teacher-Spanish, Head Coach Varsity Boys Basketball

Basketball Office


Martin, Nick
Latin, Boys' Soccer

Room 163

Mary Mathew
Teacher-Dual Languages, ESL

Room130

Alanis, Nancy
Teacher-Spanish 2 & Spanish 2 Culture

Room 163

Nishida, Toshio
Teacher-Japanese

Room 166


Von Rosenberg, Melinda
Teacher-French

Room 165

Library


Life Skills Department


Andrews, Justin
Teaching Assistant-Life Skills

Room 157/159

Berthold, Lisa
Teacher - Life Skills

Room 157

Brockington, Helaine
Teaching Assistant-Life Skills

Room 157/159

Harris, Eddie
Teaching Assistant - Life Skills

Room 159

Hockaday, Paula
Teaching Assistant - Life Skills

Room 157

Lee, Carylan
Teaching Assistant - Life Skills

Room 157

Ochoa, Crystal
Teaching Assistant - Life Skills

Room 159

Sorrells, Whitney
Teaching Assistant - Life Skills

Room 157

Susong, Megan
Teacher-Special Education, Life Skills

Room 159

Music


Clark, Andrew
Teacher-Fine Arts, Classical Guitar

Guitar Portable

Ehlers, Matt
Teacher-Fine Arts (Associate Director of Bands, Symphonic Band Director, Knights of Steel Director)

FA-4 (Band Hall), FA-5

Elder, Erika
Teacher-Fine Arts (Associate Director of Orchestra)

FA-2 (Orchestra)

Kashdan, Allison
Teacher-Fine Arts (Director of Choral Studies)

FA-1 (Choir)

Mabry, Tyler
Associate Director of Choral Studies and Musical Theatre

FA-1 (Choir)

Nelson, Carol
Teacher-Fine Arts, Director of Band and Jazz Band), Department Co-Chair Fine Arts

Band Hall (FA-5)

Pringle, Ricky
Teacher-Fine Arts, Director of Orchestra

Orchestra (FA-2)

Rudy, Jeff
Associate Director of Bands, Swimming Coach (Boys & Girls, Varsity)

Band Hall (FA-5), Piano Lab (FA-1)

Travis, Zach
Associate Director of Bands

FA-4 (Band Hall)

Wiley, Kate
Teacher-Fine Arts (Piano)

Piano Portable

Science Department


McCallum Science Department


Shin, Amy
Teacher - Science

Room 145

Baker, Jasmine
Teacher - Science

Room 142

Bohls-Graham, Elaine
Teacher-Physics and Astronomy

Room 146


Ely, Bob
Teacher - Science

Room 144


Koslan, Nick
Teacher - Science

Room 154

Miller, Kelci
Teacher - Science

Room 156

Noack, Sarah
Teacher - IPC & Biology

Room 141

Pringle, Shelly
Teacher-Science

Room 140

Rodriguez, Ryan
Teacher - Science

Room 147-N

Sorto, Nicole
Teacher and Department Chair - Science

Room 143

Special Education Department


Baker, Thomas
Teaching Assistant - SCORES

Portable P4

Bennett, Greg
Teacher-Special Education

Room 161

Chapa, Linda
Teaching Assistant-SCORES

Portable P-4

Day, Amanda
Teaching Assistant - SCORES

Portable P-4

Evans, Beverly
Teacher-Special Education

Portable P-3

Houston, Jarred
Teacher-Special Education (SCORES), Assistant Coach Football, Head Coach Boys Track

Room P-4, Field House

Insel, Dave
Teaching Assistant - SCORES

Portable P-4

McGahon, Deirdre
Teacher-Special Education

Room 138-A

Pina, Georgia
Teaching Assistant

Room 149

Purkiss, Christopher
Teacher, SCORES & Twilight Assistant Coach, Tennis Faculty Sponsor, Ultimate Frisbee Club

Portable P-4

Randal, Lolly
Teacher-Special Education

Room 136

Rigby, Julie
Teacher and Department Chair-Special Education, Creative Writing Club

School Office

Salazar, Richard
Special Education, Asst. Wrestling and Asst. Softball

Room 138-B

Shaw, Carlin
teacher-Special Education, Assistant Coach Basketball (Boys)

Room 149

Smith, Margaret
Teacher-Special Education

Room 148

Strong-Caulette, Steven
Teaching Assistant - Special Education (SCORES)

Portable P-4

Visual Arts Department


Cauthern, Bill
Teacher-Fine Arts, Dept. Co-Chair Fine Arts, Sponsor-National Honor Society

Art Portable or Art 1-3

Cooke, Andrew
Teacher-Fine Arts

Portable P-6, Art Portable

O’Keefe, Ana
Teacher-Fine Arts

Art Portable, Art 2


West, Carey
Teacher-Fine Arts

Art 3 or Portable P-5

AVID Department


Galindo, Zulmy
AVID Teacher/ Coordinator (9, 11, 12 Grade)

Room 126

Cinematic Arts Department

Ken Rogers, Dept Chair


Rogers, Ken
Career & Technology Faculty, Cinematic Arts Faculty

Toom 110 (Lab)

English Department

Diana Adamson, Dept Co-Chair

Amy Brodbeck, Dept Co-Chair
McCallum English Department


Adamson, Diana
Teacher-English, Co-Chair-English Department, English OnRamps

Room 108

Amy, Joshua
Teacher-English, Assistant Coach Football

Room 110

Brodbeck, Amy
Teacher - English, Coach Varsity Volleyball, Assistant Coach Track (Girls), Girls Basketball Coach (Freshmen)

Room 110

Hutcheson, James
Teacher - English

Room P-7

Marquez, Ann
Teacher-English, OnRamps Rhetoric

Portable 1

Mary Mathew
Teacher-Dual Languages, ESL

Room130


Northcutt, Nikki
Teacher-English, Assistant Coach Volleyball (Junior Varsity)

Room 107

Smith, Amy
Teacher-English II and IV

Room 102

St. Lawrence, Jennifer
Teacher-English

Room 105

Troy, Cassandra
Teacher-English

Room 103

Winter, David
Teacher-English (Journalism), Newspaper and Yearbook, Academic UIL

Room 134

Wood, Jennifer
Teacher - English 1 Pre-AP/Senior AP Lit and Comp

Room 106

Wydeven, Eric
Teacher-English

Portable P-2

Zielinski, Michelle
Teacher - English

Room 104

Health Department


Searle, Nancy
Teacher - Health, Director - Blue Brigade, Assistant Coach Girls Varsity Soccer

Portable P-10

Mathematics Department

Angie Seckar-Martinez, Dept Chair


Ashton, Susan
Teacher-Mathematics, Head Cross Country Coach (Boys/Girls), Head Track Coach (Girls), Volleyball (Freshmen)

Room 117

Long, Courtney
Teacher-Mathematics

Room 121

Colbert, Chastity
Teacher-Mathematics

Room 122


Kehn, Carly
Teacher-Mathematics, Assistant Coach-Volleyball, Basketball & Softball

Portable P-12

Pass, Scott
Teacher-Math

Room 118



Sanders, Elizabeth
Teacher-Mathematics, Coach - Varsity Softball, Coach - Volleyball (Freshman)

Portable P-11

Searle, Steve
Teacher-Mathematics, Football and Baseball (Junior Varsity) Coach

Portable P-13, Field House

Seckar-Martinez, Angie
Teacher-Mathematics, Department Chair Mathematics

Room 123

Vega, Daniel
Teacher-Mathematics

Room 128

Watson, Stephanie
Teacher-Mathematics

Room 115

Whipple, Matthew
Teacher-Mathematics

Room 119

Physical Education


Amaro, Ray
Teacher-Physical Education, Head Wrestling Coach, Assistant Football Coach, Freshman Baseball Coach

Gym

Campbell, Lorie
Teacher-Physical Education, Coach - Varsity Girls Basketball

Gym

Social Studies Department

Katie Taylor - Department Chair


Anderson, Greg
Teacher-Social Studies, Sponsor for Model UN

Room 116

Barber, Oakley
Teacher-Social Studies, Department Chair - Social Studies, Head Tennis Coach

Room 137

Bernard, Brad
Teacher-Social Studies, Assistant Coach Football, Girls Track (Freshmen)

Room P-9, Field House

Bucher, Robert
Teacher-Social Studies

Portable P-8


Grant, Brandon
Teacher-Social Studies , Head Baseball Coach, Assistant Football Coach, Coach Boys Basketball (Freshmen)

Portable P-14, Field House

Moore, Autumn
Teacher - Social Studies

Room 114

Sanabria, Michael
Teacher - Social Studies

Room 113

Stanchos, Clifford
Teacher-Social Studies

Room 133

Summerville, Erin
Teacher-Social Studies

Room 135

Taylor, Katie
Teacher and Department Chair - Social Studies

Room 109

Wachsmann, Kristen
Teacher-Social Studies, Cheerleading Sponsor

Room 113

Theatre Department


Denning, Josh
Teacher-Fine Arts (Theater)

FAB Theatre (FA-6)

Vandenberg, Kristin
Director of Technical Theatre

MAC Theater

See information that is wrong or needs an update? Contact the webmaster. Page last modified: Aug 21, 2019 @ 10:11 pm